Alçıpan ve Alçıpan Ustası

alçıpan-nasıl-yapılır
Alçıpan Nasıl Yapılır?
Haziran 7, 2017
alçıpan asma tavan
Alçıpan Asma Tavan
Temmuz 19, 2017

Alçıpan ve Alçıpan Ustası

alçıpan asma tavan

Alçıpan; sıvanın yerinde kullanılmasının yanı sıra kartondan yapılan alçı levhalar olarak bilinir. Alçıpanın yangına dayanıklılığı yüksek ve ısı yalıtımı konusunda etkilidir. Dolayısıyla bu gibi tercih sebepleri vardır. Önceleri kongre merkezleri, hastahaneler ve avm gibi alanlarda kullanılan alçıpan uygulamaları artık yapımı ve uygulaması kolay olduğundan dolayı ev ve iş yerlerimizde de kullanılmaya başlanmıştır. Tuğla ve beton kullanılarak yapılan inşaat uygulamaları ve dekorasyon işlerinin yapımı zor olduğundan alçıpan kullanımına yönelme söz konusudur. Çünkü uygulama konusunda pratik bir durumun mevcut olması tercih sebebini artıran bir diğer noktadır.

Alçıpan Kullanmanın Faydaları

Alçıpan kolay şekillendirildiği ve esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı kullanılmaktadır. Yapımı ve uygulanması kolay olduğundan tercih açısından son zamanlarda oldukça ön plandadır. Genellikle ekonomik açıdan maliyetinin düşük olması ve estetik açıdan şık ve modern bir görünüm sağlaması alçıpanın başlıca seçim kriterlerindendir.

 • Alçıpan genişliği nedeniyle yangına 30 dakika kadar dayanıklıdır.
 • Esnek olması nedeniyle her türlü sarsıntı ve deprem gibi olaylardan çok fazla etkilenmez. Bu esnekliği sayesinde patlama ve yıkılma gibi durumlar ortaya çıkmaz.
 • Alçıpan, tuğla ile karıştırıldığında oldukça hafif bir madde oluşur. Bu özelliği sayesinde deprem gibi durumlarda daha az etkilenir.
 • Alçıpanın içerisinde bulunan ph değeri oranı insan vücudu ile aynı orandadır. Bu durumun sonucu olarak bakteri üretiminin önüne geçilir ve daha sağlıklı bir ortam sağlanır.
 • Ses ve ısı yalıtımı sağlamaktadır.
 • İçerisinde bulunan su molekülleri sayesinde ortamdaki nemin önüne geçerek rutubet oluşumunu engeller.
 • İşçiliğinin hızlı ve kolay yapılabilmesinin yanı sıra maliyeti düşüktür. Aynı zamanda görünüm açısından gayet şık ve dekoratiftir.

Alçıpan Ustası Seçimi

Alçıpan yaptırmaya karar verdikten sonra diğer bir önemli konu alçıpan ustası bulmaktır. Arzu ettiğiniz alçıpan uygulamasının hayata geçmesi bulduğunuz ustanın kalitesi ve tecrübesiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla iyi bir alçıpan ustası sizin aklınızdaki alçıpan işini ortaya çıkaracaktır. Ustanın işinin ehli ve güvenilir olmasına özen gösteriniz. Diğer yandan referanslarına dikkat etmeniz de ilerde doğabilecek sorunların önüne geçmek adına size yardımcı olacaktır. Sizlerde Alçıpan İstanbul ile tüm alçıpan işlerinizi karşılayabilirsiniz.

2 Comments

 1. Cem Kartalkaya dedi ki:

  Alçıpan yaptırmak istiyorum ! Hangi modelleri önerirsiniz?

 2. ayşe dedi ki:

  cok yararı oldu tesekkurler :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + eight =

Alçıpan Ustası