Alçıpan Nasıl Yapılır?

alçıpan asma tavan
Alçıpan ve Alçıpan Ustası
Haziran 12, 2017

Alçıpan Nasıl Yapılır?

alçıpan-nasıl-yapılır

Alçıpan olarak bildiğimiz malzemenin asıl adı kartonlu alçı levhadır. Bu levhanın her iki tarafı kartonla kaplıdır ve alçıdan üretilmiştir. Alçıpanın tadilat işlerinde sık sık kullanılmasının temel sebebi hafif olması, ısı ve ses yalıtımını güzel yapmasıdır. Kolay uygulanabilir ve hafif bir malzemedir. Alçıpan ustaları yaygın olarak ofislerde odalar oluşturmak için alçıpanı kullanırlar. Dekoratif olarak da kutulama, ışık bandı ve alçıpan asma tavan olarak kullanılır.

Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır?

Alçıpan bölme duvar yaparken izlenecek yol haritası şöyledir.

Duvarın Kontrolü: İlk olarak duvarın kontrolü sağlanmalıdır. U profillerinin sabitleneceği hat, döşemeye boyalı çırpı ile işaretlenir. Döşemeye koyduğumuz işareti ise şukul yardımı ile tavana taşırız ve aynı işaretleme işlemi tavana da uygulanır.

Profillerin Hazırlanması: U profiller işlem yapılacak duvarın uzunluğuna göre alçıpan ustaları tarafından kesilir. C profiller ise tavan yüksekliğinde 1 cm kısa kesilir. Kısa kesilmeyen profiller montaj esnasında büyük sıkıntı yaratabilmektedir. Profillerin aks aralıkları 60 cm olarak kabul edilir ve bu hesap üzerinden C profillerin sayısı belirlenir. Islak hacim duvar uygulamalarında ise aks aralıkları 40 cm olarak kabul edilmelidir.

U Profillerin Sabitlenmesi: U profiller tavana ve döşemeye vida, pul ve dübel kullanılarak matkap yardımı ile monte edilir. Alçıpan ustası kullanılması gereken dübelin metal mi plastik mi olacağına ya da kanatlı mı kanatsız mı olacağına tecrübesiyle karar verir. U profillerin peşine agraflar da sabitlenir.

C Profillerinin Sabitlenmesi: Sabitlenen U profillerin içine eğik biçimde oturtulur ve agrafın kanatlarından geçirilir. Yatayda ve düşeyde terazisi kontrol edilir. Alçı levhaların kesimine ve yerleştirilmesine geçilmeden önce  tesisat işleri tamamlanır.

Alçı Levhanın Kesimi:  Alçı levha üzerine gerekli işaretleme yapılır ve levha maket bıçağı ile kesilir. Maket bıçağı kartonu tamamen kesmeli ve alçı levhaya da değmelidir. Alçı levha hafif bir darbeyle işaretlendiği yerden alçıpan ustası tarafından kırılır ve arkadaki karton da kesilir.

Alçı Levha Kaplama: Tavan yüksekliğinden 1 cm kısa kesilen levhalar takoz ile sabitlenir. Levhaların alt ve üst kısımları desteklenir, zemine yanaştırılır. Alçı levhaların sabitlenmesi U ve C profillerine alçı levha kenarları boyunca alçıpan ustalarının seçimi olan borazdan vidalarla yapılır.

Vidalama: Son olarak usta ellerle yapılan vidalama işlemine geçtik. Vida aralıkları en fazla 30 cm olmalıdır ve mutlaka şaşırtmalı olarak vidalanmalıdır. C profillerine aşağıdan yukarı vidalama yapılmalıdır. Vida başları levha içine gömülmelidir. Vidalar alçı kenarlarına 1cm’den yakın olursa çatlamalar ya da kırılmalar oluşabilir.

4 Comments

 1. Nusret dedi ki:

  Maaşallah çok iyi bir alçıpan yazısı olmuş

 2. Fatih Karadağ dedi ki:

  Cok yararli bir yazi olmus tesekkurler 🙂

 3. Metin Tekin dedi ki:

  Alçıpan uygulamalarını yakından takip ediyorum, başarılar.

 4. Beyza Şimşek dedi ki:

  Teşekkürler alçıpan uygulamalarını takipteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

Alçıpan Ustası